Přeskočit na obsah

overline

výběr volnočasových aktivit během vašeho pobytu

v okolí

lyže & běžky

Nabídkou a údržbou běžeckých upra vených stop a jejich příznivým profilem se řadí Šumava spolu s Bavorským lesem bezpečně k top regionům nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Samotné město Železná Ruda upravuje 2 x v týdnu na 70 km běžeckých tratí, na které navazují jak upravené tratě v sousedních obcí Národního parku Šumava, tak i tratě směřující do Bavorského lesa. Tam najdete do vzdálenosti 20 km pět běžeckých areálů. Špičkový areál v sedle Bretterschachten za Velkým Javorem je upravován denně, dostatek sněhu a udržované tratě tu najdete zpravidla od konce listopadu do začátku dubna. Na perfektně upravovaných tratích vyrostlo v poslední době několik špičkových závodníků. Přijeďte se sami přesvědčit, zajezdit si nebo se jen tak toulat pohádkově zasněženou krajinou pěšky, na běžkách či módních sněžnicích, které si můžete vypůjčit a nechat si doporučit vhodné trasy ve Skimaxu v centru Železné Rudy. Skiareál Nad nádražím propojený se Ski areálem Belveder - 5 lyžařských vleků, 7 sjezdových tratí: 4 tratě v obtížnosti červená, 3 tratě v obtížnosti modrá Lyžařský areál Samoty – 4 lyžařské vleky Lyžařský areál Weissova louka – 3 lyžařské vleky

zajímavosti

Barokní kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy (s dvojitou kopulí), kaplička sv. Barbory, Křížová cesta s kaplí Svaté Anny atd. Místní muzeum sídlí v bývalém rodinném domě významné rodiny sklářů Abelů a disponuje celoroční výstavou vztahující se k historii města, která byla úzce spjata se sklářstvím. Špičácký tunel byl do roku 2007 nejdelším železničním tunelem (1747 m) v Česku. Skrze vlakové nádraží v Alžbětíně prochází státní hranice. Přímo v centru města se nachází bývalý lovecký zámeček postavený v roce 1690, původně jako letní sídlo hrabat Nothaftů. V této budově s číslem popisným 1 se v roce 1892 narodil významný český vědec, pedagog a spisovatel prof. Dr. Julius Miloš Komárek. V současné době se jedná o nejstarší zachovalou budovu v Železné Rudě a nachází se zde muzeum historických motocyklů s celou řadou unikátních motocyklů a expozice loutek. Vodní nádrž Nýrsko je přehradní nádrž vybudována v roce 1969 zatopením Úhlavského údolí. Přehrada slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň . Zvířecí muzeum v Regenhütte je největší muzeum preparovaných zvířat v Evropě z celého světa.

Cyklovýlety

Stovky kilometrů značených cyklotras a dalších lesních silniček bez provozu jsou pravým eldorádem pro cykloturisty. Železnorudsko na kole je vhodné jak pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi (např. trasa okolo Řezné), tak i pro cyklisty – vrchaře. Ti mohou otestovat kondici výjezdem na Pancíř, Poledník, Falkenstein či dokonce na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor. A kdo to lehce zvládne, může změřit své síly s ostatními na pravidelném Šumavském maratonu. Komu se nechce šlapat do kopce, může využít systém navazujících autobusových a vlakových spojů či lanovky na Pancíř nebo Špičák, které vozí kola. Výletní cíle najdete jak v Čechách, tak i v sousedním Bavorsku.

příroda

Černé jezero, které je rozlohou největší na Šumavě a své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Čertovo jezero leží na jižním svahu Jezerní hory ve výšce 1030 m n. m. a podle pověsti je zde prý utopen Ďábel Hřebenovka Pancíř – Můstek – Prenet je krásným výletem vhodným i pro rodiny s dětmi, trasa má celkem 16 km. Na Kleiner a Grosser Falkenstein podél vodopádů Höllbachgespreng kolem brány do pekel – cesta vede pralesem, nabízí nádherné výhledy a je vhodná pro zdatnější turisty. Východisko je Zwieslerwaldhaus nebo Železná Ruda.